آموزش پایگاه اطلاعاتی PubMed پاپ مد

آموزش پایگاه اطلاعاتی PubMed پاپ مد

 پایگاه اطلاعاتی   PubMedپاپ مد

 • پاب‌مِد :   PubMed) یک موتور جستجوی تحت وب رایگان است
 • دسترسی به چندین پایگاه داده اصلی در گستره وسیعی از رشته‌های علوم پزشکی و زیست‌شناسی را فراهم می‌کند
 •  توسط کتابخانه ملی پزشکی (National Library of Medicine – NLM) وابسته به مرکز ملی اطلاعات زیست‌فناوری (National Institute of Health- NIH) ایالات متحده آمریکا نگهداری و بروزرسانی می‌شود (1)
 • اصلی‌ترین پایگاه داده پاب‌مِد، مدلاین نام دارد که مهم‌ترین و معروفترین پایگاه داده اطلاعات کتاب‌شناختی مقالات زیست-پزشکی است
 • به صورت رایگان قابل استفاده می باشد
 • در برخی موارد دو واژه پاب‌مِد و مدلاین به جای یکدیگر بکار می‌روند.
 • . تا تاریخ ۱۱ جولای ۲۰۱۷ پاب‌مِد دسترسی به بیش از ۲۸ میلیون رکورد اطلاعاتی مربوط به سال‌های ۱۹۶۶ به بعد را فراهم می‌کرد(2)که قدیمی‌ترین آن‌ها به سال ۱۸۶۵ بازمی‌گردد(3)
 • در حال حاضر بیش از 30 میلیون رکورد در این پایگاه موجود می باشد

کلیک کنید *** دانلود رایگان آموزش پایگاه اطلاعاتی PubMed پاپ مد *** کلیک کنید

جهت ورود به پایگاه پابمد می توانید از یکی از روش های زیر استفاده نمایید:

 1. تايپ نشاني مستقيم پابمد به آدرس https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/
 2. تایپ نشانی www://pubmed.gov
 3. تایپ نشانی کتابخانه الکترونیک دانشکده علوم پزشكي تهران https://diglib.tums.ac.ir/  و کلیک بر روی لوگوی پابمد

کلیک کنید *** دانلود رایگان آموزش پایگاه اطلاعاتی PubMed پاپ مد *** کلیک کنیدپابمد جستجوی متون علمی را از طریق سه منبع اصلی مقدور می سازد :

    مدلاین
مدلاین بزرگترین زیرمجموعه پابمد محسوب می شود که دارای ۲۷ میلیون رکورد شامل چکیده و اطلاعات کتابشناختی مقالات مجلات حوزه علوم زیستی و زیست پزشکی است. مشخصه اصلی مجموعه مدلاین، نمایه شدن رکوردهای آن با سرعنوان موضوعی پزشکی است که در بخش مربوط به خود در این راهنما به تفصیل به آن پرداخته خواهد شد.
ویژگی دیگر مدلاین انتخابی بودن مجلاتی است که اطلاعات مقالات آنها وارد مدلاین می شود. کلیه این مجلات به انتخاب « کمیته فنی انتخاب متون » و طبق بررسی های دقیق و داوری علمی وارد مدلاین می شوند. از این رو می توان اینگونه استنباط نمود که مقالات معتبر علمی پزشکی و حوزه های مرتبط در مدلاین نمایه می شوند. در زمان نگارش این راهنما بیش از ۵۲۰۰ مجله از سراسر دنیا به ۴۰ زبان مختلف وارد مدلاین می شود.
   پابمد سنترال
پابمد سنترال که اختصارا با نام پی ام سینیز شناخته می شود، در واقع یک آرشیو بزرگ از متن کامل مقالات مجلات و کتب الکترونیکی است که در سال ۲۰۰۰ میلادی راه اندازی گردید . وجود سیاست دسترسی آزاد به منابع که به عنوان فلسفه وجودی پابمد سنترال تلقی می شود، باعث شده است بسیاری از مقالات مجلاتی که در مدلاین نمایه نمی شوند نیز در پابمد سنترال یافت شوند. در واقع ناشرین میتوانند بدون نیاز به نمایه کردن مجله خود در مدلاین و با رعایت قوانین، مقالات خود را مستقیما در این بانک نمایه سازند. این دسته از مجلات کاندید حتما بایستی از نظر علمی مورد تایید کتابخانه ملی پزشکی آمریکا باشند.
   قفسه کتاب
قفسه کتاب بخش دیگری است که از طریق پابمد جستجو می شود. این مجموعه شامل رکوردهای مربوط به کتاب، فصل یا فصولی از کتاب، گزارش ها و یا سایر مدارکی است که در حوزه ی زیست پزشکی، بهداشت و علوم زیستی منتشر
شده اند. قفسه کتاب از سال ۱۹۹۹ میلادی تدوین شده است و تاکنون بیش از ۹۰۰۰ عنوان کتاب درسی، مطالعات مرور نظامند، گزارش های فنی، راهنماهای بالینی، اسناد خاکستری و سایر مدارک علمی داوری شده را شامل می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *