سید علی هاشمی کاشی : معلم و مشاور ، نویسنده

سید علی هاشمی کاشی : معلم و مشاور ، نویسنده

دوس داری کتابتو چاپ کنی اینجا کلیک کن

سید علی هاشمی کاشی صاحب کتاب ((صحیح بخاری در ترازوی حقیقت و نقد ، نقدی بر مبنای علم رجال ، قرآن ، کتب و نظر علمای اهل سنت))

متولد 1 اردیبهشت ماه سال  1382  در تهران است .او تمام مقاطع تحصیلی و دانشگاهی خود را در شهر تهران گذراند، وی در همان دوران راهنمایی دریافت که استعدادی فراوان در حوزه  تاریخ ،  فلسفه و منطق ، روانشناسی و جامعه شناسی دارد  ، بدین ترتیب توانست در تخصصی ترین دبیرستان آموزش علوم انسانی یعنی دبیرستان فرهنگ قبول بشود و در آنجا تحصیل بکند ، وی در این دوران دریافت که علاقه و استعدادی فراوان در حوزه معلمی و همچنین مشاوره دارد ، دوستان وی این چنین علاقه وی به معلمی را توصیف میکنند  : ((سید علی علاقه فراوانی به معلمی دارد ، او معلمی را یک فن و هنر میداند و معتقد است معلمی مقدس ترین شغل و شغل انبیا و اولیا الهی است ، او همیشه میگوید : کوچک ترین رفتار حتی نگاه یک معلم یا مشاور به دانش آموز و مراجع خود میتواند طرز تفکر و حتی سبک زندگی دانش آموز و مراجع را عوض بکند ، چه برسد به درسی که معلم در کلاس میدهد یا حرف هایی که مشاور به مراجع خود میزند ، جالب است که هر معلم یک مشاور است و هر مشاوری نیز معلم است ، هر دو در انتخاب اهداف و سبک زندگی افراد دخیل و مواثر هستند و باید بتوانند به شبهات و پرسش های اساسی دانش آموزان و مراجعین خود پاسخ دهند و آنها را در انتخاب راه درست راهنمایی و هدایت بکنند .))

وی در نهایت توانست در دانشگاه سراسری تربیت معلم ، دانشگاه فرهنگیان رشته راهنمایی و مشاوره قبول بشود و شغل مقدس معلمی را در فصل جدیدی از زندگی خود برگزیند .  وی همچنین به جهت اهمیت بسیار بالا و حیاتی علوی چون تاریخ بخصوص تاریخ اسلام ، فلسفه و منطق  و جامعه شناسی درکنار رشته اصلی خویش به تحصیل در این علوم نیز پرداخت . او در سال اول دانشگاه خود ، حدود 150 عدد شاگرد جذب کرد به آنان دروس کنکوری چون  روان شناسی، دینی و زبان انگلیسی تدریس میکرد و همچنین برای انتخاب رشته نیز مشاوره میداد و هر کدام از دانش آموزان وی توانستند در رشته های مختلفی در دانشگاه شروع به تحصیل بکنند. در سال دوم  دانشگاه بود که توانستد کتاب ((صحیح بخاری در ترازوی حقیقت و نقد)) را بنویسد .

 

او در مورد اهمیت کتابش این چنین در پیشگفتار مینویسد : س

د علی هاشمی کاشی : معلم و مشاور ، نویسنده

(( الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایت مولا امیرالمومنین علی (ع)و الائمه المعصومین(ع)

خداوند را شاکر هستم که به بنده توفیق داد تا بتوانم به تحقیق و جمع آوری همچین اثری روی آورم و کتاب را به سرانجام برسانم . تاریخ در هر زمینه و رشته ای ، نقش بسیار حساس و حیاتی را ایفا میکند ، همان طور که بر همگان روشن است ، هر علمی مانند فلسفه ، شیمی ، زیست و به طور کلی تمام علوم بشری از طریق تاریخ توانسته اند خود را به نسل بعدی منتقل بکنند ، بنابراین کتب تاریخی بسیار حائز اهمیت هستند .

میتوان گفت مطالعه تاریخ و کتب تاریخی ، علوم و قواعد خاص خود را دارد یعنی اگر کسی این علوم و قواعد را نداند ، نمی تواند تاریخ را به صورت صحیح دریافت و مطالعه کند وبه دیگران نیز منتقل بکند ، یکی از این قواعد ، شناخت کتب تاریخی و ارزش و اعتبار آنها و در کتب تاریخ اسلام بخصوص کتب روایی و حدیثی ، بررسی این کتب به وسیله ی علومی چون علوم حدیث شناسی مانند رجال برای تشخیص میزان اعتبار روات و روایات کتب است . 

کتب تاریخ اسلام به خصوص کتب روایی و حدیثی که در آن احادیث نبی مکرم(ص)  و ائمه اطهار(ع) آمده که به وسیله  این کتب ، احادیث این بزرگواران که راهنما و هدایتگر بشیریت هستند ، از ارزش والایی برخوردارند.  همچنین اینکه آن روایت و حدیث به صورت دقیق و مستند از نبی مکرم (ص) و اهل بیت(ع) بدون هیچ تغییر و دستکاری به ما برسد و از خود آن حضرات صادر شده باشد، شرطی حیاتی میباشد و علومی حدیثی چون رجال و درایه وغیر… به همین منظور ابداع شده اند . اما جالب است بدانید که بعضی از کتب تاریخی به هر صورتی ممکن است که مورد بررسی سندی و محتوای و… قرار گرفته نشوند ، حال این ممکن است به دلیل شهرت کتاب یا موارد دیگر باشد که بعضی از افراد ، مباحث و متون این کتب را بدون بررسی میخوانند و به دیگری منقل میدهند ، گرچه ممکن است مطالب آن کتب از نظر تاریخی، سندی و محتوایی ضعیف  باشند ، در اینجاست که این مسئله ، ذهن هر محقق و تاریخ پژوهی را به خود درگیر میکند که : آیا واقعا این کتب و مطالب آنها صحیح السند و درست هستند؟ مخصوصا در کتب تاریخ اسلام که از حساسیت خاصی برخوردار هستند .

این قضیه باعث شد که به بررسی  یکی از این کتب تاریخی که مورد بررسی سندی و محتوایی قرار نگرفته است یعنی کتاب صحیح بخاری که یکی از معروف ترین کتب روایی و حدیثی است و اهمیت بسیاری در بین اهل تسنن و محققین کتب تاریخ اسلام  دارد ، بپردازم و این کتاب را از منظر مبانی و علم رجال و کتب اهل تسنن مورد تحقیق قرار بدهم و طبق کتب علمای اهل تسنن  و نظر آنها ، بر این کتاب نقدی وارد کنم که امیدوارم این امر موجب تسهیل در شناخت این کتاب برای محققین تاریخ اسلام و جوانان و تمام مسلمین در جهان بشود .  

 بزرگانی چون آیت الله سید علی حسینی میلانی  و دیگر بزرگان نقدی بر این کتاب زده اند ، با این حال ، در این نقدی که پیش روی شماست ، حقیر سعی کرده ام که کتاب را از جهات مختلف مانند علم رجال ، نظر متفاوت علمای اهل تسنن در مورد کتاب صحیح بخاری ، بررسی محتوای آن طبق آیات قرآن کریم و دیگر کتب اهل تسنن مورد بررسی و نقد قرار بدهم ، گرچه در اینجا قابل گفتن است که حقیر به علت اینکه حجم کتاب از حد خود بالاتر نرود ، هر مبحثی را با چند مصداق ذکر کرده ام نه تمامی مصادیق آن موضوع ، به عنوان مثال ، تحقیق و نقد رجالی بر روایات صحیح بخاری ایجاب میکند که تمام روایات، مورد بررسی سندی و رجالی قرار بگیرند که این مبحث خود میتواند در یک کتاب دیگر جای گیرد و به دلیل حجم زیاد ، بنده به چند مصداق بارز که بیان کنند موضوع است ، بسنده کردم . سید علی هاشمی کاشی : معلم و مشاور ، نویسنده

لازم است از جناب آیت الله دکتر جواد ابوالقاسمی و دیگر اساتید که مقالات و درس و جزوات این بزرگواران یاری رسان حقیر در نوشتن این اثر شد ، تشکر ویژه ای  بکنم . همچنین از پدر و مادر و برادر عزیزم که بنده را در نوشتن این اثر از هیچ حمایتی دریغ نکردند ، کمال تشکر را دارم . 

امیدوارم که این کتاب موجب تسهیل در شناخت کتاب صحیح بخاری و بخصوص مطالب و حقایق تاریخی مخصوصا تاریخ اسلام برای محققین و جوانان و مسلمین سرتاسر جهان گردد و خداوند را خشنود و موجب رضایت حضرت ولی عصر «عجل الله تعالی فرجه الشریف» قرار بگیرد)).

صحیح بخاری در ترازوی حقیقت و نقد ، سید علی هاشمی کاشی ، ص17 تا ص20 سید علی هاشمی کاشی : معلم و مشاور ، نویسنده

14 دیدگاه

 • تلاش اقای هاشمی قابل ستایش هست خداقوت
  ایشون میتونن یک الگوی تمام عیار برای دوستانی باشند که علاقمند به نویسندگی‌هستند .

 • وقتی که گذاشتید برای گرداوری و نوشتن این کتاب ارزشمند فوق العاده گرانبهاست . بنظرم هرشخصب که علاقمند به تحقیقات و مطالعه صحیح بخاری هست مطمئنم این کتاب میتونه یک راهنمای فوق العاده و کامل براشون باشه توصیه میکنم حتما مطالعه کنید و لذت ببرید

 • در اینکه این کتاب یک تجربه ی عالی برای دوستداران این کتاب باشه هیچ شکی نیست . واقعا باعث افتخاره که اقای هاشمی در این سن تونستید کتابی رو گرداوری بفرمایید که میتونه کمک بزرگی برای دوستداران این کتاب باشه👌🏻

 • سلام به همگی من خیلی خیلی خوشحال هستم که برادرم سید علی هاشمی کاشی کتاب نوشته است.
  و خیلی داداش خوبی است من وقتی دیدم دارد کتاب مینویسد من خیلی خوشحال شدم و الان هم خوشحالم
  من هم دیدم او دارد کتاب مینویسد من هم تشویق شدم
  که کتاب بنویسم . نام کتابم هشت کتاب گمشده و من این کتابی که دارم مینویسم همشو مدیون برارم هستم و من الان خوشحالم که برادرم کتابش چاپ شده است .
  نام من سید امین هاشمی کاشی

 • سلام به همگی من خیلی خیلی خوشحال هستم که برادرم سید علی هاشمی کاشی کتاب نوشته است.
  و خیلی داداش خوبی است من وقتی دیدم دارد کتاب مینویسد من خیلی خوشحال شدم و الان هم خوشحالم
  من هم دیدم او دارد کتاب مینویسد من هم تشویق شدم
  که کتاب بنویسم . نام کتابم هشت کتاب گمشده و من این کتابی که دارم مینویسم همشو مدیون برارم هستم و من الان خوشحالم که برادرم کتابش چاپ شده است .
  نام من سید امین هاشمی کاشی

 • خدا روشکر با این سن کم کتاب خیلی خوبی نوشتی و با کمک این ناشر خوب ثبت کرده و نشر کردی موفق باشی

 • خیلی خوب و عالی ک با این سن کم تجربه به این بزرگی کسب کردی و ناشر خوب و دقیقی کتاب را به نشر رسانید

 • بسیار کتاب عالی و مفیدی هست برای دوستان و عزیزانی که دنبال حقایقت صحیح بخاری هستند
  عالی آقای هاشمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *