مجید زارعی : نویسنده و پژوهشگر

مجید زارعی : نویسنده و پژوهشگر

عنوان کتاب: آمـوزش مهـارت‌هـای زنـدگی و خـانـواده

نویسندگان: مجید زارعی/ رضا آزر/ اسما زارعی

نشر: سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران/ تهران- انتشارات گنجور

 

اصطلاح” مهارت‌های زندگی “(Life Skills) یا “مهارت و هنر چگونه زیستن” (Skills and art of how to live) برای اکثر ما آشناست. بیگمان تعریف مهارت‌های زندگی هم دشوار به نظر نمی‌رسد: “آموختن مهارت‌هایی که ما را برای زیستن بهتر در زندگی با خود، آدمیان و گیتی یاری می‌رساند”. هم اکنون ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که الگوهای زندگی در آن از بنیان دگرگون شده است؛ پیشرفت‌های علمی و دگرگونی سبک‌های زندگی در سال‌های اخیر انسان‌ها را با انبوهی از مسائل و مشكلات گوناگون مواجه ساخته است.

کسب مهارت‌های زندگی در این دنیای پیچیده، شخص را قادر می‌سازد تا دانش، نگرش و ارزش‌های وجودی خود را به توانایی‌های سودمند و سازنده تبدیل كند تا بتواند از این توانایی‌ها در استفاده صحیح‌تر نیروهای خود بهره گیرد و یک زندگی همراه با سلامتـی، شــادی، آرامـش و پیروزی‌های پایدار و ماندگاری را برای خود فراهم سازد.

بنابراین این کتاب با نگاهی ژرف و علمی به شما می‌آموزد و به شما یاری می‌رساند تا مدیریت و کنترل بیشتری بر زندگی خود داشته باشید. همچنین این کتاب نوعی نگرش رویارویی به شما می‌بخشد و شما را با روش‌های مؤثر و کارآمد زندگانی در مواجه با چالش‌های زندگانی آشنا می‌کند. تمرکز اصلی کتاب بر مهارت‌هایی است که اثربخشی‌شان در مقابله با مشکلات آدمی در پژوهش‌های متعدد به اثبات رسیده است.

کتاب حاضر، عمدتا به جدیدترین مسائل و مهارت‌های سودمند زندگانی در برخورد با چالش‌ها و ناکامی‌های زندگی و آدمیان می‌پردازد که خواندن و پیش “چشـم، ذهـن و گـوش” نشاندن آن را به عمـوم آدمیـان به ویژه حامیان و مدافعان بهداشت روان (روان‌پزشکان، روان‌شناسان، مشاوران، مددکاران، مربیان تربیتی و آموزشی و…) پافشارانه پیشنهاد می‌شود. امید است که با مطالعه‌ی این کتاب و تسلط بر مفاهیم ارائه شده، هرچه بهتر و بیشتر بتوانید مهارت‌های زندگی را بیاموزید و آن ها را در این زندگی زودگذر و ناماندگار به کار ببندید و خیر و نیکی را در زندگی فردی و حرفه ای خود جاری و ساری نمایید.

مجید زارعی : نویسنده و پژوهشگر

رضا آزر/ اسما

عنوان کتاب: اهمیت تربیت جنسی و سازندگی کودکان و نوجوانان در خانواده

نویسندگان: مجید زارعی/ مهرزاد امیدوار/ دنیا پارسا جلودار

نشر: سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران/ تهران- انتشارات سخنوران

 

تربیت جنسی یکی از دشوارترین و حساس ترین انواع تربیت در خانواده ها می باشد. در این میان میزان آگاهی و نوع نگرش والدین به ویژه مادر بیشترین نقش را در تربیت رفتارهای جنسی سالم فرزندان دارد. نقش والدین در شکل دهی متعادل و پایدار “هویت جنسی فرزندان” یکی از مهمترین، دشوارترین و در عین حال ظریف ترین مداخلات تربیتی است که سهم بزرگی در آینده ی کودکان دارد.

اگر والدین به سؤالات و کنجکاوی های جنسی کودکان واکنش های طبیعی و متناسب با ظرفیت و ادراک شناختی آن ها، به دور از مخفی کاری و سرکوب داشته باشند، خطر منحرف شدن ذهن کودکان نسبت به مسائل جنسی کاهش می یابد؛ چرا که کنجکاوی کودک در ابتدا صرفاً جنبه شناختی دارد، اما اگر برخورد والدین با سرکوب و ممنوعیت همراه شود، ممکن است که این کنجکاوی معمولی و شناختی، جنبه ی جنسی پیدا کرده و نهایتاً زمینه های انحراف اخلاقی و بهره گیری از آموزش های ناسالم و نادرست را به دنبال داشته باشد.

بنابراین آشنایی والدین با مراحل رشد جنسی کودکان و چگونگی برخورد مناسب و سازنده با نیازها و ویژگی ها روان شناختی و زیست شناختی آنان می تواند سلامت جنسی کودکان را در مراحل بعدی تأمین کند. آموزش های زودرس، شتاب زده و ناشیانه ی مسائل جنسی به کودکان، همان اندازه آسیب زا خواهد بود که اگر این آموزش ها با تأخیر، پنهان سازی و یا نادیده گرفتن همراه باشد. چرا که ویژگی های عصر کنونی هدایت جنسی کودکان، نوجوانان وجوانان را دو چندان ساخته است. بنابراین بر صاحب نظران حوزه تربیتی و روانشناسان و مشاوران است که با توجه به مقتضیات سنی و زمانی راهکارهای مناسب و درخور ارائه دهند.

در همین راستا کتاب “تربیت جنسی کودکان و سازندگی نوجوانان در خانواده” در قالب مجموعه ای از نکات کاربردی که مراحل رشد جنسی کودکان را در بر دارد، با تلاش های بسیار و زبانی شیوا و رسا تالیف و تدوین شده است؛ که می تواند در راستای آموزش اصولی و سالم و حفظ ارزش های فرهنگی و خانوادگی سودمند و مفید واقع شود.

امیدواریم با خرید و مطالعه این کتاب علاوه بر آموزش صحیح و سالم جنسی از به وجود آمدن مشکلات و انحرافات جنسی  و همچنین تجاوز به حریم و حقوق کودکان جلوگیری بعمل آید و این واقعیت فاش و آشکار را پیش چشم، ذهن و گوش بنشانیم که عدم آموزش جنسی بدترین نوع آموزش جنسی می باشد.

مجید زارعی : نویسنده و پژوهشگر

عنوان کتاب: اعتیاد، خانواده و جامعه (از سبب شناسی تا درمان)

نویسندگان: مجید زارعی، فریبا مقصود، پرستو فعله گری

نشر: سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران/ تهران- انتشارات سخنوران

در جهان امروز، اعتیاد به عنوان یک عامل مخل در سلامت فردی و اجتماعی است که خسارت های بیشماری را در ابعاد مختلف اعم از فردی، خانوادگی، بهداشتی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به جوامع تحمیل نموده است. اعتیاد داستان تلخ زندگی انسان های است که خود را پای آتش پیر می سازند و در جهنم ندانم کاری می سوزانند و ندای باطنی خود را به گوش انسان های سالم و بیدار می رسانند و آنان را به نجات و دستگیری خود فرا می خوانند.

اشخاص در حال بهبودی از مصرف مواد، دوره های تاریک زندگی شان را به جهت رسیدن به روشنایی بررسی می کنند تا تغییرات لازم را برای یافتن سلامتی و شادمانی در زندگی خود ایجاد نمایند. بنابراین، سوء مصرف برای افراد وابسته به مواد تبدیل به فرصتی می شود تا اعماق رنجشان را برای درک انسانیت و همچنین توانایی بالقوه شان را نیز برای معنا و هدف در زندگی بررسی نمایند.

به خاطر داشته باشيد که شما تنها نيستيد و رویارویی با اين حقيقت كه عضوي از خانواده ي شما در حال درمان است، مي تواند نشانه اي خوب و قدمي بزرگ در جهت بهبودي باشد؛که اهداف اصلی مولفین کتاب گامی موثر و سودمند در راستای شناخت و سلامتی بیشتر فرد و اجتماع در کتاب حاضر برای شما عزیزان و متخصصان عرصه سلامت روان و درمانگران اعتیاد می باشد.

مجید زارعی : نویسنده و پژوهشگر

دوست داری کتابتو چاپ کنی اینجا کلیک کن

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *