چاپ کتاب شعر مشترک

چاپ کتاب


نمونه خوانی کتاب

یکی از مراحل چاپ کتاب نمونه خوانی است

نمونه‌خوانی (به انگلیسی: Proofreading) یکی از مراحل آماده‌سازی کتاب، پس از حروفچینی و پیش از چاپ است. در نمونه‌خوانی ضمن مطابقت با نسخه خبر، جاافتادگی‌ها و اغلاط مطبعی که در مرحله حروفچینی رخ داده، مشخص می‌شود.

نمونه‌خوان به فردی گفته می‌شود که متن حروفچینی‌شده (نمونهٔ چاپی) را با نسخهٔ اصلی یا دستنویس مطابقت می‌دهد تا از جاافتادگی‌ها جلوگیری شود و درعین‌حال مطابق با رسم‌الخط موردنظر به یکپارچگی متن کمک می‌کند.

وظیفهٔ دیگرِ نمونه‌خوان، تصحیح غلط‌های املایی (تایپی) است که به‌این‌منظور باید با دقت فراوان و چشمان مسلح به متن بپردازد.

در مطبوعات رسم بر این است که متن را دونفری نمونه‌خوانی کرده و از حساسیت‌های مرسوم خودداری می‌کنند؛ اما نمونه‌خوان‌های کتاب، با صرف زمان و دقت فراوان، می‌کوشند تا به متنی پالوده دست یابند.

نوعی نمونه‌خوانی به نام Backward proofreading یا «نمونه‌خوانی پس‌رو» وجود دارد که در آن به‌جای اینکه از اولین کلمه‌ی سطر اول کتاب شروع به نمونه‌خوانی کنیم و به سمت انتها پیش برویم، از آخرین کلمه‌ی آخرین سطر کتاب شروع به خواندن می‌کنیم و به سمت ابتدای کتاب می‌رویم.

ساختار بینایی و ادراک ما طوری است که بیشتر کلمات را بر اساس شکل ظاهری‌شان بازشناسی می‌کنیم و حرف‌به‌حرف آن‌ها را نمی‌خوانیم. مثلاً، با دیدن کلمه‌ی «اتاق» به‌سرعت آن را می‌شناسیم و پردازش می‌کنیم، نه اینکه «ا» و «ت» و «ا» و «ق» را جدا بخوانیم و از کنار هم گذاشتنشان به «اتاق» برسیم.

با این اوصاف، هنگامی که داریم متنی را می‌خوانیم، مثلاً اگر به‌جای «خورشید» نوشته شده باشد «خورشبد»، بعید نیست که بدون دیدن این خطا از روی آن عبور کنیم. وقتی به‌صورت عادی نمونه‌خوانی می‌کنیم، توالی کلمات و جملات بار معنایی هم دارد و خود معنا هم دلیلی می‌شود

بر اینکه اسیر جریان کتاب بشویم و دقتمان پایین‌تر بیاید. با «نمونه‌خوانی پس‌رو» جلوی این اتفاق را می‌گیریم و هر کلمه را به شکل واحدی مجزا پردازش می‌کنیم. در این صورت، احتمال خطا پایین‌تر می‌آید.

«نمونه‌خوانى پس‌رو» بسیار وقت‌گیر و پرهزینه است و تنها در موارد خاص کاربرد دارد. مثلاً، در انتشار کتاب‌های آسمانی که هیچ‌گونه اشتباهی در چاپ لغات آن‌ها پذیرفته نیست، یا در انتشار کتاب‌های نفیس.

مشاوره چاپ کتاب

09120617283

09183775334

09354752333

نمونه خوانی کتاب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *