چاپ کتاب در انتشارات دانشگاهی

چاپ کتاب در انتشارات دانشگاهی

خیلی از دوستان تماس می گیرند که  قصد دارند کتابشان در انتشارات دانشگاهی چاپ شود  چرا که گفته اند امتیاز چاپ کتاب در انتشارات دانشگاهی بیشتر است یا گفته اند که فقط چاپ کتاب در انتشارات دانشگاهی را از ما قبول میکنند  و …

باید به عرض این دوستان برسانیم که چاپ کتابشان در انتشارت دانشگاهی روندی زمان بر هست و ممکن است از چندین ماه تا چندینی سال داوری کتاب طول بکشد. انتشارات دانشگاهی معمولا وابسته به یک دانشگاه می باشد مثلا انتشارات دانشگاه تهران یا انتشارات دانشگاه کردستان و …

خیلی از ناشران عمومی خودشان را انتشارات دانشگاهی معرفی می کنند و ملاکشان این است که کتابهایی که چاپ کرده اند موضوع علمی  و دانشگاهی داشته . اما باید توجه کرد که انتشارت دانشگاهی حتما وابسته به یک دانشگاه می باشد پس این تبلییغات فقط برای جذب مشتری می باشد و گول این گونه ناشرها رو نخورید. البته ناگفته نماند که در نمایشگاه کتاب این ناشران می توانند در قسمت دانشگاهی غرفه بگیرند اما ناشر دانشگاهی محسوب نخواهند شد. 

موضوع دوم زمان چاپ می باشد اگر قصد دارید یکی دو ماهه کتابتان چاپ شود دنبال نشر دانشگاهی نباشید چون داوری کتاب فرایندی زمانبر با بروکراسی اداری طولانی می باشد. فرایند داوری کتاب در دانشگاه ممکن است تا دو سال هم طول بکشد .

در اینجا  کتاب دستور العمل اجرایی چاپ کتاب در انتشارات  دانشگاه علامه را برای نمونه در اختیار شما قرار میدهیم

برای دانلود اینجا کلیک کنید

و نکته ی دیگر اینکه برای چاپ کتاب توسط ناشران دانشگاهی باید نویسنده دانشجو یا هیئت علمی همان دانشگاه باشد پس اگر از نظر زمانی با چاپ کتاب توسط ناشران دانشگاهی مشکلی ندارید موضوع دوم هم در نظر بگیرید که باید وابستگی با دانشگاه مربوطه داشته باشید. البته برخی از دانشگاه ها و جهاد دانشگاهی از این قضیه مستثنی هستند.

در بسیاری از موارد نویسندگانی که برای چاپ کتابشان عجله داشته اند کتابشان را توسط نشر گنجور به چاپ رسانده اند . سپس کتاب صفحه ارایی شده به همراه جلد نهایی را برای داوری در اختیار دانشگاه قرار داده اند  و پس از تایید چاپ دوم کتاب توسط دانشگاه مربوطه چاپ شده یا اجازه استفاده از ارم دانشگاه بر روی کتاب به انها داده شده است که به نظر این بهترین کار برای دوستانی می باشد که قصد دارند کتابشان را توسط ناشران دانشگاهی چاپ کنند باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *