چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت

چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت

 

برای خرید الکترونیک کتاب زندگی به شیوه خودت اینجا کلیک کنید

سرشناسه

:

سیاروچی، جوزف  Ciarrochi, Joseph

‏عنوان و نام پديدآور

:

زندگی به شیوه خودت: مهارت‌های درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد برای کمک به نوجوانان در جهت مدیریت احساسات و دستیابی به انعطاف‌‌پذیری بر اساس مدل کاربردی DNA-V/نویسندگان جوزف سیاروچی، لوئیز هیز ؛ مترجم علی محمدی‌زاده.

‏مشخصات نشر

:

تهران: گنجور، ‏‫‏۱۴۰۰.

‏مشخصات ظاهری

:

‏‫325ص.

‏شابک

:

‏‫978-622-7621-14-3

‏وضعیت فهرست نویسی

:

فیپا

‏یادداشت

:

‏ عنوان اصلی: Your life, your way : skills to help teens gain perspective, manage emotions, and build resilience using acceptance and commitment therapy, 2020.

‏یادداشت

:

کتاب حاضر با عنوان “زندگی شما، راه شما : مهارت‌های درمان مبتنی بر پذیرشو تعهد….” با ترجمه سحر نادری‌واحد توسط نشر اودیسه در سال ۱۳۹۹ فیپا گرفته است.

عنوان دیگر

:

مهارت‌های درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد برای کمک به نوجوانان در جهت مدیریت احساسات و دستیابی به انعطاف‌‌پذیری بر اساس مدل کاربردی DNA-V.

عنوان دیگر

:

زندگی شما، راه شما : مهارت‌های درمان مبتنی بر پذیرشو تعهد….

‏موضوع

:

نوجوانان و جوانان – راهنمای مهارت‌های زندگی

‏موضوع

:

Youth – Life skills guides

موضوع

:

نوجوانان و جوانان – بهداشت روانی

موضوع

:

Youth – Mental health

موضوع

:

هیجان‌ها در نوجوانی

موضوع

:

Emotions in adolescence

شناسه افزوده

:

هیز، ‏‫لوئیز ال.‏     Hayes, Louise L.

شناسه افزوده

:

محمدی‌زاده، علی، ‏‫۱۳۴۹‏-، مترجم

رده بندی کنگره

:

796 HQ

‏رده بندی دیویی

:

235/305

شماره کتابشناسی ملی

:

 

۷۵۷۸۳۰۴

برای خرید الکترونیک کتاب زندگی به شیوه خودت اینجا کلیک کنید

زندگی به شیوه ی خودت

( مهارت های درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد برای کمک به نوجوانان در جهت مدیریت احساسات و دستیابی به انعطاف پذیری)

بر اساس مدل کاربردی DNA-V

 

نویسندگان:

دکتر جوزف سیاروچی

دکتر لوئیز هِیز

 

مترجم:

علی محمدی زاده

 

برای خرید الکترونیک کتاب زندگی به شیوه خودت اینجا کلیک کنید

یادداشت مولف

کتاب ” زندگی به شیوه ی خودت ” یک مدل رفتاری کاملاً علمی را به صورت ملموس و کاربردی ارائه می دهد. والدین بایستی این کتاب را برای فرزندان نوجوان خود تهیه کنند. اما روی سخن من به والدین این است که لطفاً ابتدا خودتان این کتاب را بخوانید و تمریناتش را انجام دهید. شما باید همگام با فرزند نوجوان خود تغییر کنید. من در جایگاه یک استاد راهنما، این کتاب را به عنوان خلاصه مطالب رفتاری درمانی به کارآموزان نیز پیشنهاد می دهم. ساختار کتاب به اندازه ی کافی ساده، واضح و انعطاف پذیر است که تقریباً می توان آن را با هر گونه شرایط واقعی تطبیق داد.

-دکتر کِلی ویلسون[1]، استاد ممتاز بازنشسته دانشگاه می سی سی پی[2]، مدیر مؤسس انجمن رفتاری بافتگرا(ACBS)  و نویسنده ی مشترک کتاب “درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد”

مدل DNA-V  یک تحول بنیادین و یکی از مهیج ترین مداخله های روانشناسی موج سوم در طی سالها به حساب می آید. این کتاب جالب، به گونه ای این مدل رفتاری را ارائه می دهد که نوجوانان به طور حتم آن را دوست خواهند داشت و برایشان مفید واقع خواهد شد.

-دکتر بِن سِدلی[3] روانشناس بالینی و نویسنده ی کتاب ” اوضاع درهم و برهم “

کتابِ ” زندگی به شیوه ی خودت ” به گونه ای واقعی با آن دسته از نوجوانانی ارتباط برقرار می کند که سعی دارند بفهمند به چه فردی تبدیل خواهند شد. مدل DNA-V که توسط نویسندگان در این کتاب مطرح شده است، یک چارچوب عملی و قابل فهم است که به طور مشخص بر اساس اصول بررسی شده ی تغییرات رفتاری و همچنین رشد نوجوانان طراحی شده است. این کتاب با در بر داشتن سؤالات پر معنا و تفکر برانگیز در کنار تمرینات مفید برای پرورش مهارت های جدید، ابزار و شرایط استثنایی را فراهم می کند تا نوجوانان را در طول مسیر زندگی هدایت کند.

-دکتر سیری مینگ[4] ،دارای بورد تخصصی ، تحلیلگر رفتاری و نویسنده ی مشترک کتاب ” استفاده از نظریه چارچوب رفتاری به منظور ارتقاء زبان زایشی”

این کتاب همانند یک جعبه ابزار بی نظیر با طراحی ماهرانه، سعی بر این دارد تا به نوجوانان قدرت لازم برای مقابله با هر مشکلی را بدهد. این کتابِ کار با تصاویر زیبا به افراد نوجوان نشان می دهد که این توانایی را دارند تا تبدیل به فردی شوند که همیشه در انتظارش بوده اند. آنها این قدرت را دارند که تغییر کنند و زندگی شان را در مسیری که قلبشان فرمان می دهد به پیش ببرند. من هیچ کتاب کامل تر و مناسب تری را در ذهن ندارم که بخواهم به نوجوانان ( و همچنین بزرگسالانی که آنها را حمایت می کنند ) معرفی کنم.

-دکتر ایولین گولد[5]، دارای بورد تخصصی ، تحلیلگر رفتاری بالینی در مرکز اختلال وسواس جبری و اضطراب نیوانگلند[6]، و پُست دکترای دانشکده پزشکی هاروارد[7]

سنین نوجوانی زمانی است برای اکتشاف، ریسک پذیری اندیشمندانه و یادگیری پرورش قدرت انعطاف پذیری در مقابل سختی ها و تردیدهایی که در دنیای امروزه طی مراحل رشد رفتاری با آنها مواجه می شویم. این کتاب هدیه ای ارزنده برای نوجوانان، والدین و همچنین آموزگاران، روانشناسان، مشاوران و مربیانی هست که با نوجوانان در تعامل هستند. این کتاب نفیس نوشته ی جوزف سیاروچی[8] و لوئیز هِیز[9] با مبنای درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT)، دقیقاً همان چیزی است که نوجوانان به آن احتیاج دارند: یک راهنمای واقعی، قابل فهم و ملموس که به آنها این قدرت را اعطا می کند تا با شهامت وارد دنیای بیرون شده و زندگی شان را به بهترین نحو ممکن مدیریت کنند. فرزند شانزده ساله ی من به معنای واقعی این کتاب را دوست دارد و آن را به شما توصیه می کند.

-دکتر لیزا کوین[10] ، استادیار دپارتمان روانپزشکی دانشکده پزشکی هاروارد، مؤسس مرکز اختلال وسواس جبری و اضطراب نیوانگلند در بوستون[11]، و نویسنده ی ” درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد”

کتاب ” زندگی به شیوه ی خودت ” نه تنها شامل راهنمایی های ارزشمند و دقیق، بلکه حاوی تمرینات و تصاویر سرگرم کننده، معنادار و ساختاری است. این یک کتاب عالی برای نوجوانان هست تا بتوانند به روشی مؤثر با احساسات خود ارتباط برقرار کنند و توانایی انعطاف پذیری خود را ارتقاء دهند. من شخصاً تحت تأثیر هر صفحه از کتاب قرار گرفتم. سیاروچی و هِیز با تدوین این کتابِ راهنما برای آن دسته از نوجوانانی که با مسائل مختلف درگیر هستند، بسیار عالی عمل کردند. من فکر می کنم که خود ما هم بدون در نظر گرفتن سن و سالمان می توانیم از این کتاب بهره مند شویم. از این دو نفر بابت تدارک چنین سفر شگفت انگیزی کمال تشکر را دارم. این کتاب قطعاً برای هر فردی که خواندن آن را آغاز می کند، ارزشمند خواهد بود.

-دکتر رابین والسِر[12]، عضو هیئت مدیره کلینیک درمانی تروما در منطقه خلیج سان[13] فرانسیسکو، استادیار دانشگاه کالیفرنیا بِرکِلی[14]، نویسنده ی کتاب های ” اصل درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد” و نویسنده مشترک” آموزش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد” و” زوج متفکر”

چه حسی خواهید داشت وقتی بتوانید زندگی را به شیوه ی خودتان خلق کنید؟ منظور من یک زندگی کامل، آرام و راحت نیست بلکه از زندگی صحبت می کنم که قلبتان خواستار و طالب آن باشد. این خواسته می تواند تحقق پیدا کند و این کتاب راه آن را نشان می دهد. این کتاب بر اساس نتایج تحقیقاتی است که بر روی نوجوانانی چون شما انجام شده است و به طور حتم مطالعه آن آسان، واضح و خرمندانه است. اگر دوست دارید به شیوه ی خودتان زندگی کنید، این کتاب به شما کمک می کند.

-دکتر استون هِیز[15] ، استاد مؤسسه نِوادا [16]واقع در دپارتمان روانشناسی دانشگاه نِوادا، رِنوُ [17]و توسعه گر درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT)

 

چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت

 

فهرست مطالب

یادداشت مولف.. 5

تقدیم نامه. 11

سپاسگذاری نویسندگان.. 15

مقدمه – روش خواندن این کتاب.. 19

بخش اول – مهارت هایت را پرورش بده

فصل اول – بگذار قلبت راهنمای تو در طول این مسیر باشد  31

فصل دوم- کنترل زندگی ات را در دست بگیر  47

فصل سوم- دیدگاه خود را تغییر بده 99

بخش دوم- مهارت هایت را متمرکز کن

فصل چهارم- وقتی نمی توانی افکار و نگرانی ها را متوقف کنی   119

فصل پنجم – وقتی عصبی و مضطرب هستی 141

فصل ششم – به دنبال روابط محکم و حمایت گر باش 161

فصل هشتم – وقتی که غمگین و ناراحت هستی   209

فصل نهم – وقتی که احساس آزردگی، ترس و یا ناامنی می کنی   233

فصل دهم – وقتی که زندگی مجازی ات نابسامان است   249

فصل یازدهم- اعتماد به نفس واقعی داشته باش    277

فصل دوازدهم – در همه چیز عالی باش 299

پس گفتار. 323

 

چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت

ما اینجا هستیم تا بگوییم ، تغییرات خواهی نخواهی در  زندگی پیش می آیند./  گرتا تانبرگ[1] ، فعال نوجوان در عرصه تغییرات اقلیمی

تغییر برای ما انسان ها ممکن است اتفاق چندان راحتی نباشد. ما به طور معمول دوست داریم شرایط برایمان یکسان باقی بماند. اما تو به عنوان یک نوجوان، نقش مهمی در تغییرات زندگی ات داری. تصور کن به مدت پنج سال با فردی دوست بوده ای ولی بعد از این همه سال این فرد از اعتمادت سوء استفاده می کند. بدون شک تو این تغییر را دوست نداری؛ حتی ممکن است آن را نپذیری و وانمود کنی اصلاً هیچ اتفاقی نیفتاده است. ولی با این کار، سوء استفاده ی بیشتری از اعتمادت خواهد شد. از طرفی دیگر ممکن است تصمیم بگیری که خودت را تغییر بدهی؛ به این شکل که یا از دوست خود دوری می کنی، یا از کسی برای حل مشکل کمک می گیری و یا شاید دوستت را  با مسئله پیش آمده مواجه می کنی.

برخی افراد در مقابل تغییرات، قوی، محکم و موفق عمل می کنند؛ اما برخی دیگر خود را به طور کامل می بازند. این کتاب به تو کمک می کند که یاد بگیری چگونه قوی تر بشوی و تغییرات زندگی ات را به بزرگترین منبع توانایی خود تبدیل کنی. در این کتاب نه تنها یاد می گیری که از تغییرات هیچ ترسی نداشته باشی بلکه می آموزی چگونه از آنها استقبال کنی و بلند فریاد بزنی،” من آماده ام.”

گِرِتا تانبرگ، فعال نوجوان در عرصه تغییرات اقلیمی، یک نمونه از افرادی است که تغییرات را در جهت رشد و پیشرفت به کار گرفته است. وقتی که گِرِتا خیلی جوان بود، تحقیق درباره ی تغییرات اقلیمی و بحران آب و هوا. به شدت باعث ناراحتی و نگرانی وی شد. او با خودش فکر کرد که “از دست یک دختر چه کاری ساخته است؟”. و بعد از آن بود که گِرِتا با فرایند تغییر مواجه شد. او سعی کرد به نشانه ی اعتراض با نشستن در بیرون ساختمان شورای شهر و بالا نگه داشتن تنها یک کاغذ که روی آن با دستخط خودش نوشته شده بود ” اعتصاب مدرسه برای تغییرات آب و هوا ” ، برای حل این مشکل مبارزه کند. او در آن زمان هیچ تجربه و تخصصی در زمینه مقابله با تغییر نداشت.

اما او همچنان به اعتصاب در مقابل ساختمان شورای شهر، مقاومت و آموختن ادامه داد و به تدریج قوی تر، آگاه تر و تأثیرگذارتر شد. تا اینکه بالاخره به واسطه تلاش هایش باعث تشویق جوانان بسیاری در سرتاسر دنیا شد تا تظاهرات برگزار کنند و از مسئولان دولت بخواهند که بحران گرم شدن جهانی زمین را در رأس کار خود قرار دهند. گِرِتا بعدها نامزد دریافت جایزه صلح جهانی نوبل گشت و عکسش را بر روی جلد مجله ی “تایم” [2] آوردند. تمام این اتفاقات تا سن شانزده سالگی برای او پیش آمدند. گِرِتا در ابتدا هیچ نمی دانست که چه اتفاقی خواهد افتاد. او تمام این جریانات را تنها با بالا نگه داشتن یک کاغذ رقم زد.

برخی انسان ها هیچوقت یاد نمی گیرند چطور با تغییرات مواجه شوند، و با گذر زمان تبدیل به افراد بالغ بیچاره و ترحم انگیزی می گردند. به عنوان مثال، بعضی از آنها با انجام شغلی که از آن بیزارند به فرسودگی می رسند و عده ای دیگر به مشروبات الکلی و قمار پناه می برند. برخی دیگر از رؤیاهای خود دست می کشند و تسلیم می شوند؛ تعدادی دیگر هم خانه نشین شده و با تماشای بی وقفه تلویزیون سعی می کنند که تنهایی خود را فراموش کنند. اما تو می توانی کاری را انجام بدهی که آنها قادر به انجامش نبوده اند؛ تو یاد خواهی گرفت چگونه مسیر دلخواه برای رسیدن به یک زندگی عالی را انتخاب کنی.

این کتاب درباره سفرِ تغییر است، سفری که تو را تبدیل به فردی می کند که میخواهی باشی. در این کتاب یاد خواهی گرفت که با برداشتن این گام های اساسی، زندگی را به شیوه ی خودت خلق کنی.

Û بگذار قلبت راهنمای تو در طول این مسیر باشد

چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت

 

برای آنکه بتوانی با تغییرات و سختی ها مقابله کنی، اول از همه باید خودت را خوب بشناسی؛ اینکه به چه چیزهایی اهمیت می دهی و چه چیزهایی برایت ارزش دارد. باید مشخص کنی به چه  انسانی می خواهی تبدیل شوی. سپس قدرتی را در درون خود پیدا خواهی کرد که تا بحال از وجود آن بی خبر بوده ای. اشتیاق، انرژی و انگیزه برای مقابله با هر چیزی را در درون خود کشف خواهی کرد.

شاید برایت سخت باشد که به قلبت اعتماد کنی، از آن جهت که همیشه این دیگران هستند که به تو می گویند بهتر است چه کاری را انجام بدهی و یا چه احساسی داشته باشی. نگران نباش، این کتاب به تو کمک می کند که پاسخ سؤالات خود را بیابی. تو از اعماق قلبت تصمیم خواهی گرفت که به چه فردی تبدیل شوی.

Û تغییرات را با آغوش باز بپذیر  

سفرِ زندگی همواره با تغییرات پی در پی همراه است. دنیای تو تغییر می کند. حتی خود تو در همین لحظه در حال تغییر هستی. در بدنت نیروی برق در حال جریان است با پیام هایی که بین مغز، قلب، ریه ها و عضلاتت در حال رد و بدل شدن است. تمام اینها هم اکنون در حال اتفاق افتادن در بدن تو هستند. این جمله را بخوان: ” تصور کن که یک هشت پای بنفش رنگ یک کلاه کابوی به سر دارد”، نورون ها افکار متعددی را در تمام قسمت های مغزت شکل می دهند. شاید با خواندن این جمله همین حالا لبخندی بر لبت نقش ببندد؛ و هنگامی که لبخند می زنی، جریان برق از یک سلول به سلول دیگر در بدنت منتقل می شود.

بیایید با انجام یک تمرین خیلی سریع ببینیم که چقدر تغییر کردن آسان است. تصور کن که؛

قوی هستی

ضعیف هستی

با سرعت در حال حرکت کردن هستی

در حال استراحت هستی

در حال کمک به دیگران هستی

می خندی

تو همیشه در حال تغییر هستی. بگذار با مثال وزنه برداری، این نکته را به خوبی برایت به تصویر بکشیم. زمانی که تمرینات وزنه برداری را به طور مرتب انجام می دهی، قوی تر می شوی. اما به محض اینکه آن را متوقف می کنی، قدرتت رفته رفته کم می شود. و اگر آن را به طور کامل کنار بگذاری، عضلاتت نیز به مرور زمان تحلیل می روند و مثل سابق نمی توانند فعال باشند. زندگی هم به همین شکل است. با مطالعه ی یک موضوع، در آن قوی تر می شوی. مغزت تغییر کرده و ارتباطات جدیدی بین نورون ها ایجاد می کند. ولیکن اگر به جای مطالعه و درس خواندن، به مدت یک سال بی وقفه خود را غرق تماشای تلویزیون می کردی، قطعاً مقداری از هوش و ذکاوت خود را از دست می دادی. اگر از توانایی هایت استفاده نکنی، آن ها را از دست خواهی داد. در نتیجه تغییرات را با آغوش باز بپذیر تا قوی تر شوی.

Û توانایی انعطاف پذیری ات را  افزایش بده                             

 

 

چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت

 

برای آنکه بتوانی تغییرات را با آغوش باز بپذیری، بایستی انعطاف پذیر باشی. این قدرت به تو کمک می کند که در طول این مسیر در مقابل تغییراتی که ارزشمند هستند و خشنودی را با خود به ارمغان می آورند ثابت قدم باشی و هر زمان که تلاش هایت ارزشی به دنبال ندارند، مسیر خود را تغییر بدهی.

قدرت انعطاف پذیری کمک می کند که اگر یک رابطه ارزشمند است، تسلیم نشوی و همچنان به تلاش خود ادامه بدهی. ولی اگر ارزشی ندارد آن را رها کنی. قدرت انعطاف پذیری کمک می کند که به شیوه ی خودت زندگی کنی.

مهارت های مربوط به تقویت قدرت انعطاف پذیری که در این کتاب آموزش داده شده اند، بر اساس شواهد مداخله های اندیشمندانه، مداخله های درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد، و مداخله های مثبت روانشناسی هستند. ما این راهکار را مدل DNA-V  می نامیم تحت نام های استعاری الگوی جستجوگر (D)، مشاهده گر (N) و توصیه گر(A)  که همه آنها در جهت رسیدن به ارزش(V) فعال هستند. این روش کمک می کند تا مهارت های ذاتی خودت را پرورش بدهی، مهارت هایی از قبیل توانایی تفکر، احساسات و رفتار به گونه ای که بتوانی بر روی موضاعات ارزشمند زندگی خود تمرکز کنی و زندگی خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنی. 

Û ما این کتاب را هماهنگ با ذهن آشفته ی تو طراحی کرده ایم

بخش اول کتاب تحت عنوان – مهارت هایت را پرورش بده – یک سری آموزش های پایه را ارائه می دهد که به تو کمک می کنند زندگی ات را در مسیری که دوست داری پبش ببری.

بخش دوم کتاب تحت عنوان – مهارت هایت را متمرکز کن – کمک می کند تا بر روی موارد خاصی تمرکز کنی که احتمال دارد در طول زندگی با آنها مواجه شوی مانند عملکرد تو زمانی که دچار اضطراب و افسردگی می شوی،  هنگامی که برای به دست آوردن چیزی تلاش می کنی و یا وقتی که در رابطه با دوستانت و یا مقابله با افراد آزارگر با مشکل مواجه می شوی.

در صورت تمایل می توانی تمام کتاب را مطالعه کنی، اما لزومی ندارد که آن را از اول تا آخر  بخوانی تا از آن بهره مند شوی. تنها بخش اول ” مهارت هایت را پرورش بده ” را بخوان. بعد از پایان بخش اول، می توانی در بخش دوم، هر فصلی که برایت جالب است را انتخاب کرده و از آنجا ادامه بدهی. مطالب هر فصل در بخش دوم کاملاً مستقل از یکدیگر هستند.

 

بخش اول

مهارت هایت را پرورش بده

 

 

فصل اول

بگذار قلبت راهنمای تو در طول این مسیر باشد

 

چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت

Û بگذار قلبت راهنمای تو در طول این مسیر باشد

هَری، این انتخاب با ماست که بخواهیم خودِ واقعی و آن قدرتی که فراتر از توانایی های معمولی ما است را نشان بدیم.  / جِی کِی رولینگ[3]، هَری پاتر و اتاق اسرار[4]  

آماده ای تا این سفر مهم به نام زندگی را شروع کنی؟ خواسته ی تو چیست؟ دوست داری زندگی ات را از چه مسیری پیش ببری؟ فصل اول کتاب به تو کمک می کند تا جواب این سؤال را پیدا کنی.

آیا یادت می آید زمانی که بچه بودی چقدر رؤیاپردازی می کردی؟ شاید در خیالاتت تصور می کردی که یک فضانورد هستی و بر فراز سیاره ی زمین در فضا در حال پروازی و زمین را به شکل یک نقطه ی آبی کوچک می بینی. شاید هم خودت را به جای یک فرد مشهور تصور می کردی که در عمارت شخصی ات با 200 اتاق زندگی می کنی و روی چمن ها با سگت غلت می زنی. و یا خودت را در مقام یک مدیر، مخترع، سیاحتگر، و یا هر چیز عالی دیگر تصور می کردی.

رؤیاها تنها منحصر به بچه ها نیستند. در واقع این رؤیا پردازی ها و خیالبافی های کودکانه تا حدودی پایه و اساس زندگی ما را آن گونه که دوست داریم می سازند. و اگر به آنها اهمیت ندهیم به طور کامل از بین می روند و می میرند.

بیایید در مورد آدم بزرگ هایی حرف بزنیم که هیچ تلاشی برای زنده نگه داشتن رؤیاهایشان نمی کنند و در نتیجه سر از جایی در می آورند که ما به آن “سرزمین زامبی ها” می گوییم. جایی که همه رنگ ها بی روح، مات و کدر هستند و هیچ اتفاق جدیدی رخ نمی دهد، و انسان ها مانند مرده های متحرک مشغول راه رفتن در خیابان ها و انجام کار و وظایفشان هستند. در این سرزمین شاید هر از گاهی متوجه آدم هایی بشوی که در چشمهایشان چیزی متفاوت از احساس خستگی دیده می شود، شاید یک حس امید و اشتیاق. احساساتی که با فکر کردن به اینکه چطور تعطیلات دو هفته ای خودشان را خارج از سرزمین زامبی ها بگذرانند در چشمهایشان موج می زند. شاید تا به حال بزرگتر هایی را دیده باشی که با گوش دادن به آهنگ های دوره ی نوجوانیشان، ناگهان ناراحت شده به فکر فرو می روند و احساس شور و هیجان خاصی به سراغشان می آید. داستان از این قرار است که خیلی از افرادی که در سرزمین زامبی ها هستند هیچوقت تصور نمی کردند که در آن مکان گرفتار بشوند، و مشکل اینجاست که با اینکه می توانند از این سرزمین فرار کنند، ولی حاضر نیستند این کار را انجام بدهند. زیرا می ترسند، در نتیجه همان جا می مانند.

 

چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت

 

سرزمین دیگری هم برای زندگی وجود دارد. سرزمین زامبی ها تنها جایی نیست که در آینده واردش میشویم.

    
                                                                                                           تو می توانی به سرزمین نشاط هم بروی. درست است که اسم احمقانه ای دارد ولی حداقل از اسمش مشخص است که جایی بهتر از سرزمین زامبی هاست. آدم بزرگ ها در سرزمین نشاط، افراد خیال پردازی هستند که در همه جای این سرزمین به چشم می خورند. برای اینکه بتوانی در سرزمین نشاط زندگی کنی، لازم نیست پولدار و یا مشهور باشی؛ اتفاقاً افراد پولدار اغلب سر از سرزمین زامبی ها در می آورند. انسان هایی که در سرزمین نشاط هستند، چیزهایی را که دوست دارند دنبال می کنند. بعضی از آنها مشغول نوشتن کتاب یا خاطرات روزانه شان هستند. بعضی از آنها از کوه ها بالا می روند و یا در پارک محله قدم می زنند. شاید هم داخل اتاقشان مشغول اختراع و سرهم بندی وسایل باشند. عده ای هم به نشانه ی اعتراض با دیوارنویسی و خلق یک سری طرح ها، باعث شگفتی بقیه می شوند و برخی دیگر هم مهارت های ورزشی و دانش خودشان رو ارتقاء می دهند. فرقی نمی کند که این انسانهایی که دیوانه به نظر می آیند، مشغول به چه کاری هستند، مهم این است که همه ی آنها یک راز مشترک در زندگیشان دارند؛ اینکه به شیوه ی دلخواه خودشان زندگی می کنند. این افراد یاد گرفته اند که توانایی انعطاف پذیری خودشان را افزایش دهند، رؤیاهایشان را عملی کنند و دست از انجام کارهای بی ارزش بردارند. آنها صاحب قدرت رؤیاپردازی هستند.

تو در واقع جایی بین رؤیاهای سرزمین نشاط و کابوس های سرزمین زامبی ها قرار گرفته ای. تو نیز به زودی مثل بقیه انسانها خیلی راحت راه سرزمین زامبی ها را پیدا خواهی کرد. همه ی ما گاهی اوقات شبیه خوابگردها می شویم و نمی توانیم مهم ترین اصول زندگی را تشخیص بدهیم. اما این فصل به تو یاد می دهد چگونه متوجه بشوی که در مسیر سرزمین زامبی ها پا گذاشته ای و اینکه چطور مسیرت را به سمت سرزمین نشاط تغییر بدهی.

اشتباه نکن، تو هم می توانی یکی از آن افرادی باشی که در سرزمین نشاط زندگی می کنند؛ یک انسان سرشار از انگیزه و پشتکار. تو این قدرت را داری که سیاره ی زمین رو نجات بدهی، سیاستهای جهانی را متحول کنی، چیز زیبایی خلق کنی، در ورزش و موسیقی به درجات بالا برسی، به خوشحالی دیگران کمک کنی و یا حتی سازنده ی بهترین تخته های موج سواری در جهان باشی. اگر به شیوه ی خودت زندگی کنی.

Û آنچه را که دوست داری انتخاب کن

“شیوه ی تو”  برای زندگی چیست؟ با پاسخ به این سؤال اولین قدم به سوی سرزمین نشاط را بر میداری. راه تو، یک مسیر منحصر به فرد خواهد بود.

اما راهی که تو به سمت سرزمین زامبی ها در پیش می گیری، یک مسیر منحصر به فرد نیست. همه ی انسان ها این مسیر را می شناسند. همین که شجاعت کافی برای رؤیاپردازی نداشته باشی، به این معنی است که وارد مسیر سرزمین زامبی ها شده ای. مسیری که پر از ممنوعیت ها و محدودیت هاست. به این معنی که کارهایی را که باعث نارضایتی دیگران از تو می شوند، کارهایی که حس گناه و ترس را به تو القاء می کنند و باعث سرافکندگی و ناامیدی ات می شوند را به هیچ وجه امتحان نکنی. با این شرایط، هیچوقت نمی توانی زندگی پر شور و نشاطی را تجربه کنی.

برای اینکه بتوانی از این وضع نجات پیدا کنی و از شرّ این محدودیت های منفی راحت بشوی، باید برای هر تجربه ای آماده باشی. تو میتوانی از مسیر سرزمین زامبی ها خارج بشوی آن هم به محض اینکه با خودت بگویی،” بله، انتخاب من این است که به دنبال چیزهایی که دوست دارم بروم. بله، من از صمیم قلب و با تمام وجودم این راه را در پیش میگیرم.”

Û درها را باز کن

به جوابی که ممکن است به سؤالات زیر بدهی فکر کن (می توانی جواب هایت را با یک فرد مورد اعتماد در میان بگذاری).

  1. اگر می توانستی بدون هیچگونه شک و ترسی زندگی کنی، چه می کردی؟
  2. اگر به تو یک کلید اسرارآمیز می دادند که راه ورودی به یک زندگی فوق العاده را باز می کرد، فکر می کنی که …

» وضعیت شغل و درس هات به چه صورت بود؟

» رابطه هایت در چه سطحی قرار داشتند؟

» با فرصت های جدیدت چه می کردی؟

  1. و حالا چطور؟ اگر فردا بخواهی امروزت را یک روز عالی توصیف کنی، فکر می کنی تا این ساعت باید چه کارهایی را انجام داده باشی؟

با پرسیدن این سؤالات از خودت، در واقع قدم اول را برداشته ای. آفرین بر تو. اما اگر هنوز  چنین سؤالاتی را از خودت نپرسیده ای، مشکلی نیست. به خواندن ادامه بده. تو همچنان در مرحله ای تلاش برای گشودن درهای ورود به مسیر زندگی دلخواهت هستی. هر قدم هر چند کوچک، از اهمیت بالایی برخوردار است.

Û با صعود از شش  پله، مسیر زندگی ات را به سوی خوشبختی تغییر بده.

به طور کلی شش نوع فعالیت می توانند به تو انرژی و احساس خوشنودی ببخشند.  این کارها به تو کمک می کنند تا به شور و نشاط برسی و ارزش را به زندگی ات اضافه کنی.  نگاهی به این شش فعالیت در صفحه بعد بینداز. ببین کدامیک را می خواهی در هفته های آینده انجام بدهی. هر زمان که تصمیم داری ارزش بیشتری به زندگی ات ببخشی، می توانی به این صفحه ی کتاب بازگردی و مروری بر این شش گزینه داشته باشی.                                                                                                                                  

1.کمک به دیگران و تأثیر مثبت داشتن

شاید باورش برایت سخت باشد ولی حقیقت این است که، کمک کردن به دیگران می تواند باعث افزایش حس خوشحالی در تو بشود. به مواقعی که به شخصی کمک کرده ای فکر کن مثلاً زمانی که از کسی تشکر و یا تعریف کرده ای، و یا سعی داشته ای مشکل کسی را حل کنی. و یا شاید حتی این لطف را در حق کسی داشته ای که با دقت به حرفهایش گوش بدهی. دیگر راههای کمک کردن می تواند توجه به حیوانات و محیط زیست باشد.

? چند روش جدید برای کمک کردن را بنویس.

  1. فعال بودن

منظور از فعال بودن، انجام فعالیت های فیزیکی و ورزش هایی مثل دویدن، دوچرخه سواری، وزنه برداری و تنیس است. و یا ورزش های ملایم تری مثل راه رفتن و حرکات کششی. به مواقعی فکر کن که از انجام فعالیتهای فیزیکی لذت برده ای و برایت هدفمند بوده اند.

? چند راه جدید برای فعال بودن را بنویس.

 

  1. درلحظه زندگی کردن

به لحظاتی فکر کن که با حواس پنجگانه ی لامسه، چشایی، بینایی، شنوایی و بویایی به دنیای اطرافت توجه کرده ای. مانند زمانی که به زیبایی طبیعت نگاه کرده ای، مزه ی واقعی یک غذا را چشیده ای و یا با تمام وجود به یک آهنگ گوش داده ای. و یا شاید زمانی که تمام توجهت را به یک دوست معطوف کرده ای. و یا هر زمان دیگری که با کمال میل و کنجکاوی به چیزی و یا فردی توجه داشته ای.

? چند راه جدید برای توجه کامل به لحظه های زندگی را بنویس.

  1. خود را به چالش کشیدن و چیز جدیدی یاد گرفتن

 چگونه خودت را به چالش می کشی و یا چیز جدیدی یاد می گیری؟ چه فعالیتهای چالش برانگیزی از نظر تو جالب، هدفمند و مهم هستند؟                                                                              

? چند راه جدید برای به چالش کشیدن خودت و یاد گرفتن را بنویس.

 

 

  1. مراقبت کردن از خود

مراقبت کردن از خود به معنی انجام دادن کارهایی است که جسم و ذهن را در بهترین حالت قرار دهند. به عنوان مثال بعد از یک روز سخت در مدرسه، به یک تفریح سرگرم کننده مشغول بشوی، در شرایط سخت با خودت مهربان باشی، رژیم غذایی مناسبی را دنبال کنی و به اندازه ی کافی بخوابی. انسان ها معمولاً مراقبت کردن از خودشان را ، در آخرین جایگاه و بعد از انجام دیگر کارهایی که به نظرشان اهمیت دارد، قرار می دهند. اما این صحیح نیست. در واقع، مراقبت کردن از خود، اساس انجام هر کار دیگری محسوب می شود، بنابراین این ارزش را دارد که آن را در اولویت قرار بدهیم و برایش وقت بگذاریم.

? چند راه جدید برای مراقبت کردن از خودت را بنویس.

  1. با دیگران در ارتباط بودن

دایره ی ارتباطات ما می تواند شامل افراد خانواده، دوستان، همسایه ها و غیره شود. به اوقات با ارزشی که با دیگران سپری کرده ای فکر کن.

? چند راه جدید برای در ارتباط بودن با دیگران را بنویس.

 

 

زندگی به شیوه ی خودت                                                            

» بگذار قلبت راهنمای تو در طول این مسیر باشد

گام بعدی آن است که این کتاب را در انتهای کشو میزت نگذاری. همین.

اگر انسانها از زندگی بترسند، وارد مسیر سرزمین زامبی ها می شوند. این سرزمین به نظر جای ترسناکی می آید، اینطور نیست؟ همه ی ما گاهی اوقات سر از سرزمین زامبی ها در می آوریم. راهمان را گم کرده و فراموش میکنیم که چه کسی هستیم و چه چیزی رو دوست داریم.

اما باید بدانی که سرزمین زامبی ها هیچ دیوار و حصاری ندارد. اگر بر حسب تصادف به آنجا وارد شدی، می توانی از آنجا خارج شوی. تنها کاری که باید انجام داد این است که برایت مهم باشد و در عمل آن را ثابت کنی. با خودت بگو،” انتخاب من در این لحظه این است که به زندگی اهمیت بدهم.”

آیا واقعاً در این لحظه می خواهی به مسیر زندگی ات اهمیت بدهی؟

چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت

چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت

 

» تغییرات را با آغوش باز بپذیر     

چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت

 

یادت باشد که اگر بترسی و دست از رؤیاهایت برداری، وارد مسیر سرزمین زامبی ها می شوی. رؤیاها می توانند دلهره آور و ترسناک باشند، در نتیجه برای به دست آوردن آنها باید خطر کرد. آیا فکر می کنی در این راه موفق می شوی و یا شکست می خوری؟ هر رؤیایی خطرات خاص خودش را دارد. اما اگر تمایلی به خطر کردن نداری، وارد مسیر سرزمین زامبی ها می شوی، راهی که تو را به بن بست می رساند؛ یک زندگی محدود به همراه آرزوهای برآورده نشده. 

به خواندن ادامه بده تا یاد بگیری چگونه مهارت های ذهنی ات را برای پذیرفتن تغییرات پرورش

 بدهی و قوی تر شوی.          

» توانایی انعطاف پذیری ات را افزایش بده

هفته ی آینده به عنوان تمرین به زمان هایی که احساس ناامیدی، بی انگیزگی و بی حوصلگی میکنی دقت کن. سپس سریع کلید مراقبت از خودت را روشن کن. در آن لحظه سعی کن به چیزی علاقه نشان بدهی. می توانی یکی از آن شش روشی که درباره ی آنها صحبت کردیم را امتحان کنی تا احساس سلامتی و خوشنودی را در تو افزایش بدهند: کمک کردن به دیگران، در ارتباط بودن، فعال بودن، در لحظه زندگی کردن، خود را به چالش کشیدن و از خود مراقبت کردن. در واقع هر لحظه ی زندگی یک فرصت جدید است تا زندگی ات را آن گونه که دوست داری بسازی                                                                                                                                                                                                                                                                                            

 

 

چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت چاپ کتاب زندگی به شیوه خودت

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *