چاپ کتاب طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن

چاپ کتاب طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن

 

‏سرشناسه : مهنی، محمدامین، ‏ ۱۳۷۲‌‌‌‌‌‌‏-
‏عنوان و نام پديدآور : متدولوژی طراحی و پیاده‌سازی اپلیکیشن/مولف محمدامین مهنی.
‏مشخصات نشر : تهران: گنجور، ‏ ‏۱۴۰۰.
‏مشخصات ظاهری : ‏ ‏۱۱۷ ص.
‏شابک : ‏ ‏۴۰۰۰۰۰ ریال :978-622-7854-12-1
‏وضعیت فهرست نویسی : فیپا
‏یادداشت : کتابنامه: ص. [۱۰۷]- ۱۱۷.
‏موضوع : پزشکی — ایران — خدمات — داده‌پردازی
‏موضوع : Medical care — Iran — Data processing
‏موضوع : پزشکی — ایران — خدمات — تکنولوژی اطلاعات
‏موضوع : Medical care — Information technology — Iran
‏موضوع : مدارک پزشکی — ایران — داده‌پردازی
‏موضوع : Medical records — Data processing — Iran
‏موضوع : وبگاه‌ها — طراحی
‏موضوع : Web sites — Design
‏رده بندی کنگره : ‏ RA۳۹۵
‏رده بندی دیویی : ‏ ۳۶۲/۱۰۹۵۵
‏شماره کتابشناسی ملی : ۸۴۶۲۷

چاپ کتاب طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن

 

همه چیز در باره چاپ کتاب در اینجا

عنوان                                                                               صفحه

پیشگفتار. 9

مقدمه. 13

فصل اول: پرونده الکترونیک سلامت… 17

مقایسه فرآیندهای چرخه زندگی در روش‌های توسعه. 22

ابزار مدل‌سازی در طول توسعه پروژه. 25

پرونده الکترونیک سلامت… 27

ثبت الکترونیکی سلامت(EHR)ویا مدارک الکترونیکی پزشکی (EMR) 28

ویژگی های فنی.. 30

کاربرد استفاده از پرونده الکترونیک سلامت… 32

حریم خصوصی.. 33

فصل دوم: مهندسی وب… 35

مهندسی وب… 37

برنامه های وب… 38

متدولوژی‌های توسعه سنتی.. 39

متدولوژی‌های توسعه سریع.. 40

روش‌های توسعه برنامه های وب… 41

ابررسانه‌ای شی گرا روش OO-H.. 41

روش مدیریت ارتباط (RMM) 43

روش طراحی ابررسانه‌های شی گرا مبتنی بر سناریو (SOHDM) 44

زبان مدلسازی وب  (WebML) 45

مدل طراحی ابررسانه‌ای شی گرا (OOHDM) 46

مهندسی وب مبتنی بر Uml (UWE) 48

متدولوژی هرا 49

جمع‌بندی فصل دوم. 50

فصل سوم: تحلیل متدولوژی‌های هدف… 51

انتخاب روش‌های توسعه وب… 54

بررسی پروتکل.. 54

اعتبارسنجی پروتکل بررسی.. 55

روند جستجو. 56

جستجوی داده‌ها 57

استراتژی‌های جستجو. 58

معیارهای ورود و خروج.. 59

مطالعه و طبقه‌بندی.. 59

ارزیابی و استخراج داده‌ها 60

تجزیه‌وتحلیل داده‌ها 61

تحقیق میدانی.. 65

مراحل اپلیکیشن پیشنهادی (تحلیل متدولوژی‌های هدف) 65

جمع بندی فصل سوم. 68

فصل چهارم: پیاده سازی و مراحل انجام اپلیکیشن تنت سلامت… 71

پیاده سازی و مراحل انجام اپلیکیشن تنت سلامت… 74

صفحه اسپلش…. 74

صفحه مزيت ها 75

صفحه لاگين.. 75

صفحه رجيستر. 76

صفحه اصلی.. 77

انتخاب خدمت ( پرستاری) 78

پرستاری.. 79

انتخاب خدمات پرستاری.. 81

ورود سایر اطلاعات… 82

انتخاب محل دریافت خدمت… 83

نمایش درخواست کاربر (اپ سمت خدمت دهنده) 85

اقدامات بعد از تایید سفارش توسط پرستار ( اپ خدمت دهنده) 87

اطلاعات قابل نمایش و اقدامات کاربر پس از تایید سفارش توسط پرستار (اپ کاربر خدمت گیرنده) 88

اتمام خدمت (اپ خدمت دهنده ) 89

نظر سنجی از کاربر خدمت گیرنده. 91

جمع بندی فصل چهارم. 92

فصل پنجم: سخن پایانی… 95

الگوهای مشکلات در طول فرآیند توسعه یک پروژه وب… 97

نتیجه گیری کلی.. 101

مراجع.. 107

چاپ کتابچاپ کتاب طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن

پیشگفتار

هر فردی در هر جامعه و با هر فرهنگ و قومیتی، در طول زندگی خود نیاز به بهداشت و خدمات درمانی دارد تا بتواند سلامت خود را تضمین کند. در دنیای امروزه با توجه به این که استفاده از تکنولوژی بسیار فراگیر شده و قسمتی جدایی ناپذیر از زندگی هر فردی شده است، افراد با به کار گیری آن در ابعاد مختلف زندگی خود سعی بر بهبود کیفیت زندگی خود دارند. همچنین استفاده به‌جا از این تکنولوژی بسیاری از این ابعاد را برای هر فرد آسان‌تر کرده است. سلامت هم نیز ازین قاعده مستثنی نیست و فعالان این حوزه با ارائه خدمات بر روی تکنولوژی‌هایی مانند اینترنت و وب سعی دارند به بهبود سطح سلامت جامعه‌ی خود کمک کنند[4 و3]. در عصر تکنولوژی اطلاعات و اطلاع رسانی، اطلاعات نیروی حیاتی ارائه مراقبت بهداشتی و درمانی است. در بخش بهداشت و درمان استفاده از سیستم‌های اطلاعاتی کارآمد برای تحقق اهداف کارآیی، اثربخشی و کیفیت خدمات و نیز رضایت مندی مراجعین ضرورتی انکارناپذیر بشمار می رود. شکی نیست که برای تأمین اهداف سیستم بهداشت و درمان کشور نیاز مبرم به یک شبکه اطلاع رسانی جامع از سطح خانه‌های بهداشت روستایی تا سطح سوم سیستم ارجاع، یعنی مراکز تخصصی و فوق تخصصی کشور و همچنین وزارتخانه می باشد. در سازمانهای بهداشتی و درمانی به دلیل نقشی که در تعیین و ارتقای سطح سلامت جامعه بشری دارند، آزمون و خطا کاری بس اشتباه و غیر قابل جبران است. بنابراین مدیریت بر پایه اطلاعات صحیح، دقیق، و به موقع و برخورداری از یک نظام مدیریت اطلاعات اهمیتی خاص دارد [5و 7].  استفاده از اپلیکیشن های سلامت را می توان در انتقال اطلاعات بیماران به پرستار و پزشک و همچنین صرفه جویی در زمان بهره برد به طوری که امروزه افراد برای درمان زمان زیادی را در مطب دکتر در حالت انتظار سپری میکنند که با استفاده از اپیلیکیشن تنت سلامت این مشکل حل می شود.  

برنامه های وب به عنوان منبع قدرت برای رشد تجارت از طریق اینترنت عمل می کنند و به ستون فقرات تجارت الکترونیکی تبدیل شده اند. با تکامل این نوع برنامه ها، ویژگی های بی شماری برای غلبه بر پیچیدگیهای روشهای مهندسی وب توسعه فرآیندها اضافه شده است. این روش ها برای اهداف خاص در نظر گرفته شده اند، و در توسعه برنامه های وب ، به ویژه در مورد انواع جدید برنامه های وب، کمبود وجود داشته است. مسئله این است که دراین کتاب  ما ابتدا مهم ترین متدولوژی های تولید اپلیکیشن که در دنیا استفاده می شود  را مورد بررسی و تحلیل قرار دادیم و پیشنهادات و راه کارهای لازم برای توسعه دهندگان اپلیکیشن ارایه دادیم. همچنین به ارائه اپلیکیشن  تنت سلامت مبتنی بر استارت آپ حوزه سلامت، بهداشت و درمان مپرداختیم و در ادامه از منظر متدولوژی های مورد استفاده در این حوزه به تحلیل این اپلیکیشن پرداختیم.

  چاپ کتاب طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن

مقدمه

طراحی اپلیکیشن پزشکی، سلامت و بهداشت امروزه در حوزه‌های مختلف مراقبت و درمان جایگاه خود را پیدا کرده است. اپلیکیشن‌های زیادی برای آموزش سلامت به بازار عرضه شده اند که هدف آن‌ها آگاه سازی و پیشگیری است. نرم افزارهای موبایل درمانی زیادی نیز وجود دارند که یا به وسیله ی آموزش یا فراهم کردن ارتباط راحت و موثر با پزشک و متخصص باعث تسهیل امر درمان شده اند. سهم اصلی این  کتاب تحقیق میدانی در نظام سلامت برای تهیه اپلیکیشن تنت سلامت، و ارزیابی متدولوژی های مختلف در طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن ها و همچنین ارتباط آن در پروژه است.  

دانشمندان و صاحبنظران علوم سلامت معتقدند كه مباحث ارتقاي سلامت فراتر از تنها توجه كردن به عوامل تاثيرگذار بر وضعيت سلامت افراد و جامعه است. در واقع در مورد مباحث ارتقاي سلامت با استفاده از اپلیکیشن های سلامت مي بايستي به سه حوزه مهم شامل: 1. سلامت جامعه، 2. پيشگيري از بروز بيماري هاي مزمن و واگير و 3. كاهش بروز خطرات توجه شود[1]. چون كه توجه به اين حوزه ها منجر به كسب راهنمايي هاي لازم براي بهبود مداخلات، سياست ها و برنامه هاي مرتبط با موضوعات سلامت مي شود، در حالي كه در حوزه پيشگيري از بروز بيماري هاي مزمن و واگير، توجه به اقدامات مرتبط با سلامت عمومي كه منجر به پيشگيري از بروز بيماري ها و كاهش مرگ و ميرها و ناتواني ها مي شود و آگاهی از وضعیت بیماران توسط پزشکان، به عنوان هدف مهم مد نظر مي باشد. از این رو تغییرات درونی نظام های سلامت و تحول دیدگاه بیماری نگر به سلامت نگر و فردنگر به جامعه نگر، در سالیان اخیر و پیشرفت چشم گیر فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان، تفکر استفاده از این فناوری در جهت ارتقاء کیفیت خدمات سلامت را بدنبال داشته است. بدیهی است که بکارگیری فناوری مستلزم زیر ساخت ها و اپلیکیشن های تنت سلامن، مطالعات و ابزار خاص خود می باشد[2 و 3]. در حوزه كاهش خطرات نيز بايد به اقداماتي توجه نمود كه منجر به كاهش عوارض اجتماعي و اقتصادي ناشي از رفتارهاي پرخطر مرتبط با سلامتي مي شود[4]. دراین  کتاب ابتدا مهم ترین متدولوژی های تولید اپلیکیشن که در دنیا استفاده می شود مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد و پیشنهادات و راه کارهای لازم برای توسعه دهندگان اپلیکیشن ارایه خواهد شد. همچنین به ارائه اپلیکیشن  تنت سلامت مبتنی بر استارت آپ حوزه سلامت، بهداشت و درمان می پردازیم و در ادامه از منظر متدولوژی به تحلیل این اپلیکیشن می پردازیم.

 

چاپ کتاب طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن

فصل اول:

پرونده الکترونیک سلامت

چاپ کتاب طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن

  

باتوجه‌به رشد جهانی شرکت‌ها و پیوند آنها با روند جدید فناوری، توسعه نرم‌افزار در تغییرات مداوم غوطه‌ور است. روش‌های استفاده شده برای برنامه‌های سنتی برای توسعه برنامه‌های وب کارآمد نیستند زیرا ویژگی‌های مربوط به این نوع سیستم را کنار می‌گذارند. ظهور متدولوژی‌های جدید توسعه، ناشی از نیاز به تأمین نگرانی‌های توسعه دهندگان در طی فرآیند است. برخی از موارد مورد بررسی چرخه زندگی، ویژگی‌های برنامه وب و محیط‌های مختلفی است که شرکت‌های توسعه‌یافته ارائه می‌دهند. توسعه دهندگان از روش‌های سریع در مقیاس بزرگ استفاده می‌کنند، به دلیل امکاناتی که برای حل مسائل در طول فرآیند دارند، مانند تغییر مداوم نیازهای مشتری، عدم امنیت، مسائل مربوط به طراحی و اجرای اجزای سیستم. با افزایش نیازهای کاربردی، روش‌های توسعه تکامل می‌یابند[7]. در بازار اکوادور، تعداد شرکت‌های توسعه‌دهنده، و هم­چنین توسعه دهندگان مستقل، به طور قابل‌توجهی افزایش‌یافته است. بااین‌حال، روند توسعه دارای کاستی، تأخیر در تحویل و مشکل در تغییرات است. استفاده از یک روش مناسب در طول پروژه یک نکته مهم برای دستیابی به یک برنامة با کیفیت است. بااین‌وجود، تعداد زیادی از روش‌های ظهور یافته و پیچیدگی برنامه‌های وب حاکی از یک چالش در آن زمان برای انتخاب یک روش توسعه‌یافته است. تنوع زیادی از مطالعات وجود دارد که روش‌های توسعه را مقایسه می‌کند، اما تعداد کمی از آنها ویژگی‌های مشخصه دینامیکی سیستم‌های وب را در نظر می‌گیرند. به همین دلیل، یک [1]SLR برای مقایسه روش‌ها RMM) ، [2]WebML، [3]SOHDM، [4]OOHDM،  [5]UWEو ([6]Hera  بر اساس ویژگی‌های خاص و دشواری‌های ایجاد شده در طی فرآیند توسعه انجام شده است. بررسی سیستماتیک انجام شده، تکنیک‌ها و دستورالعمل‌های مورداستفاده در سایر SLRها را در نظر می‌گیرد[9 و 10]. بااین‌وجود، تحقیقات میدانی برای پاسخگویی به هدف مقاله که به معنی استفاده از روش‌ها در بازار توسعه اکوادور، همچنین درجه اجرای و ارتباط آن در فرآیند است، اضافه شد. برخلاف سایر SLR ها، تحقیقات انجام شده نتایج به‌دست‌آمده در ادبیات فنی و نظرات شرکت‌های سازنده را که در نظرسنجی در نظر گرفته‌اند مقایسه می‌کند. در چنین شرایطی، ما از یک SLR برای شناسایی ویژگی‌هایی استفاده می‌کنیم که تحت آن روش‌ها می‌توانند کارآمد باشند، از جمله اندازه پروژه، الزامات و تیم توسعه، انتخاب مناسب‌ترین بر اساس تئوری، اما چگونه می‌توان فهمید که آیا شرکت‌ها از دستورالعمل­های یک متدولوژی یا روش برای توسعه یک پروژه وب استفاده می­کنند؟ باتوجه‌به این شرایط، ما از شرکت‌های توسعه‌دهنده در اکوادور نظرسنجی کردیم که به ما اجازه می‌داد بدانیم آیا روش استفاده بیشتر در عمل از نظر نویسندگان ادبیات از نظر توسعه دهندگان همان تفاوت، شباهت‌ها و میزان درگیری است. در نتیجه، هدف اصلی تحقیق مقایسه روش‌های توسعه نرم‌افزار وب بر اساس محیط‌های دینامیک ارائه شده در طول چرخه زندگی برای شناسایی برنامه، ارتباط و ویژگی‌های آن­ها در طی فرآیند است. از طریق SLR و تحقیقات میدانی به شرکت‌های توسعه‌دهنده اکوادور. علاوه بر این، باتوجه‌به شاخص‌هایی که بر اشتغال آنها تأثیر می‌گذارد، مانند نوع شرکت و نوع پروژه، مناسب‌ترین روش را برای فرآیندهای توسعه دینامیک پیشنهاد دادیم.

مقایسه فرآیندهای چرخه زندگی در روش‌های توسعه

هر یک از روش‌های انتخاب شده، فرآیندهای مختلفی را در چرخه زندگی نشان می‌دهد.

 

 

به دلیل ویژگی‌های به کار گیری و نیاز به تولید نرم‌افزار با کیفیت و به‌موجب آن یک فرایند ساده، ارائه می‌دهد. همچنین این واقعیت که مراحل متنوعی در روش‌شناسی وب وجود دارد، در لحظه مقایسه آنها یک پیچیدگی است. در آن شرایط، ما برخی مراحل شایع و اساسی را که هر روش توسعه چابک وب باید داشته باشد، تعریف کردیم.

برای مقایسه روش‌ها، برخی از فعالیت‌های ارائه شده در مراحل چرخه زندگی را در نظر می‌گیریم؛ بنابراین، تجزیه‌وتحلیل موجود در جدول 2-1 مناسب‌ترین روش را نه‌تنها در مراحل آن بلکه در فعالیت‌های محیط پویایی نیز ایجاد کرد. از طریق مقایسه، می‌توان شناسایی کرد که فعالیت‌های اصلی درنظرگرفتن یک روش مناسب، شامل ذی‌نفعان در مراحل توسعه، اجازه تغییر در هر مرحله و اجازه افزودن یا اصلاح الزامات بدون تأثیر منفی بر این پروژه است. وقتی شرکتی از مراحل اولیه ذی‌نفعان را درگیر می‌کند، باید برخی از شاخص‌های خاص را در نظر بگیرد، مانند ارائه مدل کاربر به‌درستی با استفاده از کاربران نهایی، مشتریان و تیم‌های توسعه که به طور مناسب طبقه‌بندی شده‌اند]13[.

بر اساس ، جدول می‌توانیم بیان کنیم که WebML، OOHDM  و UWE به دلیل ساختار سازمان‌یافته آن در مورد ویژگی‌های ذی‌نفعان و ویژگی‌های قابلیت انعطاف‌پذیری ارائه شده در طول پروژه، روش‌های مناسبی برای محیط‌های توسعه پویایی هستند. همچنین، در نتیجه تجزیه‌وتحلیل،  UWE از ابزارهایی استفاده می‌کند که توسعه پروژه‌های وب را در تمام مراحل تشویق می‌کند، همچنین شامل مدل‌های UML برای نمودار طراحی مدل مفهومی و ناوبری، نمودارهایی به‌راحتی قابل‌فهم برای ذی‌نفعان ایجاد می‌کند که یک مرحله پیاده‌سازی مناسب برای تیم توسعه.

ابزار مدل‌سازی در طول توسعه پروژه

تحقیق انجام شده توسط نویسندگان دیگر و شامل این مطالعه، به‌عنوان یک رویکرد اساسی برای مقایسه بین ابزارهای استفاده شده توسط روش‌های توسعه شرح داده شده در جدول 1-2 است.

چاپ کتاب طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن

چاپ کتاب طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن

چاپ کتاب طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن

جدول 1-2: مقایسه بین روش­های توسعه برنامه های وب]12[

 

مدل سازی داده‌ها

طراحی نمودار پیمایش

طراحی ارائه

OOH

OO Model

OO Model

ADP

RMM

ER Model

ER Model

WebML

ER Model

بازدیدها (صفحات و پیوندها)

SOHDM

سناریوها

OO Modelو سناریوها

بازدید OO

OOHDM

OO Model

OO Model

ADV

UWE

مصنوعات UML

UML

UML

Hera

RDF ها

مدل برنامه

ارائه های ایستا و پویا

چاپ کتاب طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن

نمایش‌ها و ارائه‌ها در هر مرحله. برخلاف سایر روش‌ها،  UWE از ابزارهای مدل‌سازی یا ترکیب مصنوعات برای طراحی استفاده نمی‌کند که به همه ذی‌نفعان و اعضای جدید امکان درک و مدیریت مدل‌ها را می‌دهد.

پرونده الکترونیک سلامت

پرونده الکترونیک سلامت مبتنی بر شناسه (کد) ملی است که برای هر ایرانی ایجاد می‌شود و همه اطلاعات مربوط به سلامت وی، قبل از تولد تا پس از مرگ، در آن ثبت می‌گردد و با استفاده از رمز عبور و الزامات لازم و حفظ حریم خصوصی، امکان دسترسی به این اطلاعات توسط فرد، کاردان/کارشناس مراقب سلامت خانواده وی، پزشک معالج او یا سایر افراد ذیصلاح مطابق سطح دسترسی تعریف شده توسط معاونت بهداشت وزارت متبوع در سراسر کشور ایجاد خواهد شد. پرونده الکترونیک سلامت HER جهت سازماندهی اطلاعات سلامت بیمار و انتشار فوری آن در بین افرادِ دخیل در پروسه مراقبت از بیمار به وجود آمده‌است. پزشکان با استفاده از اعلان‌های EHR از مراجعات قبلی بیمار به پزشکان دیگر مطلع می‌شود و در صورتی که آن‌ها توصیه نامه ایی برای بیمار در سستم ثبت کرده‌اند، پزشک از آن‌ها مطلع خواهد شد. EHR سابقه جامع و به روز بیمار را در تیم درمان قرار می‌دهد. این موضوع مخصوصاً در بیمارانی که توسط چندین متخصص ویزیت شده‌اند، بیماران اورژانسی و بیمارانی که نیاز به انتقال از یک مرکز درمانی به مرکز درمانی دیگر دارند، بسیار کاربرد دارد] 16 و 14[.

ثبت الکترونیکی سلامت(EHR)ویا مدارک الکترونیکی پزشکی (EMR)

به مجموعه نظام مندی از اطلاعات سلامت بیمار و جامعه الکترونیکی ذخیره شده در فرمت دیجیتال دارد. این سوابق را می‌توان در سراسر مراکز بهداشتی درمانی مختلف به اشتراک گذاشت. سوابق از طریق، سیستم‌های اطلاعات سازمانی وسیع متصل به شبکه یا دیگر شبکه‌های اطلاعات و مبادله‌ای به اشتراک گذاشته می‌شود. EHRها ممکن است شامل طیف وسیعی از اطلاعات، از جمله جمعیت، سابقه پزشکی، دارو و آلرژی، وضعیت ایمن‌سازی، نتایج آزمایش‌ها، تصاویر رادیولوژی، علائم حیاتی، آمار شخصی مانند سن و وزن، و اطلاعات صورت حساب باشد]15[.

سیستم‌های EHR برای ذخیره داده‌ها با دقت بالا و برای ثبت حالات یک بیمار در طول زمان طراحی شده‌اند. این کار نیاز برای پیگیری سوابق کاغذی قبلی پزشکی را از بین می‌برد و در تضمین اطلاعات دقیق و خوانا به بیمار کمک می‌کند. این کار می‌تواند خطر تکرار داده‌ها را کاهش دهد چون تنها یک فایل قابل تغییر وجود دارد، که بدان معنی است که فایل به احتمال زیاد به روز می‌باشد، و خطر از دست رفتن اطلاعات کاغذی را از بین می‌برد. از آنجا که اطلاعات دیجیتال قابل جستجو و در یک فایل مجرد می‌باشند، EMR در هنگام استخراج داده‌های پزشکی برای بررسی حالات ممکن و تغییرات دراز مدت در یک بیمار مؤثر باشند. مطالعات جمعیتی از مدارک پزشکی ممکن است با استفاده گسترده از EHR و EMR تسهیل گردد]16 و 20[.

لغت EHR، پرونده الکترونیکی بیمار (EPR) و EMR اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اگر چه در حال حاضر تفاوت بین این مدل‌ها تعریف شده‌است. پرونده الکترونیکی سلامت (EHR) یک مفهوم در حال تحول تعریف شده به عنوان یک مجموعه طولی از اطلاعات الکترونیکی سلامت بیماران منفرد یا مجوعه آن‌ها است. در مقابل، به عنوان پرونده بیمار که توسط ارائه دهندگان خاص در بیمارستان‌ها و محیط‌های سرپایی ایجاد شده تعریف می‌شود و می‌تواند به عنوان یک منبع اطلاعات برای یک EHR استفاده شود. در مقابل، یک پرونده سلامت شخصی (PHR) یک برنامه الکترونیکی برای ثبت اطلاعات پزشکی شخصی است که فرد بیمار آن‌ها را کنترل می‌کند و ممکن است در دسترس ارائه دهندگان خدمات سلامت قرار گیرد.

ویژگی های فنی

 • قالب دیجیتال، استفاده و به اشتراک‌گذاری اطلاعات در شبکه‌های امن را قادر می‌سازد.
 • پیگیری مراقبت‌ها (به عنوان مثال نسخه) و نتایج (به عنوان مثالفشار خون)
 • انجام هشدار و یادآوری
 • ارسال و دریافت دستورها، گزارش‌ها، و نتایج
 • کاهش زمان پردازش صدور صورت حساب و ایجاد سیستم صدور صورت حساب دقیق تر
 • تبادل اطلاعات بهداشتی
 • چارچوب فنی و اجتماعی که حرکت الکترونیکی این اطلاعات بین سازمان را ممکن می‌سازد.

استفاده از یک EMR برای خواندن و نوشتن رکورد بیمار نه تنها از طریق یک ایستگاه کاری ممکن است، اما، بسته به نوع سیستم و تنظیمات مراقبت‌های بهداشتی، ممکن است از طریق دستگاه‌های تلفن که قادر به خواندن دست خط، تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند همراه نیز ممکن است قادر به دسترسی باشد. پرونده الکترونیک پزشکی ممکن است شامل دسترسی به سوابق سلامت شخصی (PHR) که باعث می‌شود یادداشت‌های فردی از EMR به آسانی قابل مشاهده باشد و برای مصرف‌کنندگان قابل دسترسی است]17[.

برخی از سیستم‌های EMR به‌طور خودکار رویدادهای بالینی را با تجزیه و تحلیل داده‌های بیمار از طریق پرونده‌های الکترونیکی سلامت برای پیش‌بینی، شناسایی و به ویژه جلوگیری از عوارض جانبی نشان می‌دهند. این می‌تواند شامل ترخیص / دستور انتقال، سفارش‌های داروخانه، نتایج رادیولوژی، نتایج آزمایشگاهی و هر گونه اطلاعات دیگر از خدمات جانبی یا یادداشت‌ها ارائه دهد. این نوع از نظارت بر رویداد با استفاده از تبادل اطلاعات بهداشت عمومی، یک ارتباط بین اطلاعات سلامت عمومی گسترده استانی و پرونده‌های پزشکی الکترونیکی اجرا شده‌است. وضعیت سلامت عمومی گسترده‌ای با سوابق پزشکی الکترونیکی. این سیستم به ارائه دهندگان خدمات پزشکی زمانی که یک بیمار مبتلا به ایدز در بیش از دوازده ماه مراقبت دریافت نکرده باشد، هشدار می‌دهد. این سیستم تا حد زیادی فرصت‌های حیاتی از دست رفته را کاهش می‌دهد]18[.

کاربرد استفاده از پرونده الکترونیک سلامت

به‌طور کلی استفاه از پرونده الکترونیک سلامت در پروسه‌های درمانی مزایای زیر را در پی دارد:

 • کم شدن خطاهای پزشکی
 • تسریع در زمان اعلام نتایج آزمایش وتصویر برداری
 • حذف پرونده‌های کاغذ
 • یکپارچه سازی روند مراجعه، تشخیص و تجویز
 • ارتباط مؤثر با تیم درمانی جهت هماهنگی‌های بهتر در زمینه مراقبت از بیمار
 • ارتقا سطح کیفیت خدمات درمانی

حریم خصوصی

تهدیدهای اطلاعات بهداشتی را می‌توان تحت سه عنوان طبقه‌بندی:

 • تهدید بشر، از جمله کارکنان یا هکرها
 • تهدید طبیعی و محیط زیست، مانند زلزله، طوفان و آتش‌سوزی.
 • شکست تکنولوژی، مانند رخنه‌های سیستمی

این تهدیدات می‌تواند داخلی، خارجی، عمدی یا غیرعمدی باشد؛ بنابراین، هر فردی انتظار دارد برنامه نویسان از اطلاعات سیستم‌های این تهدیدات خاص را در هنگام بحث در مورد راه‌هایی برای محافظت از اطلاعات سلامت بیماران در ذهن داشته باشند. مشخص شده‌است که یک عدم آگاهی امنیتی در میان کاربران مراقبت‌های بهداشتی در کشور وجود دارد]19[.

چاپ کتاب طراحی و پیاده سازی اپلیکیشن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *