کتاب بخوانیم!

سمفونی مردگان

نویسنده: عباس معروفی

تاریخ انتشار: 1368

روایت داستان طوریه که نمیتونید کتاب رو زمین بزارید ولی احتمالا در آخر از خوندنش پشیمون میشید!! چون این کتاب قراره تا ماه ها تو ذهن شما جا خوش کنه!

روایت داستان راجع به یه خانواده اهل اردبیل در سال های 1310 تا 1330 ، خانواده ای با پدر متعصب (مثل اکثر پدرهای ایرانی!) ، مادری که جز دعا یا نفرین دیگران کاری از دستش برنمیاد! و چهار تا بچه شون یوسف ، آیدا و آیدین (دوقلوهای مظلوم داستان!) و اورهان (شخصیت قابیل گون داستان).

یوسف نقش مهمی در داستان نداره فقط وجود داره تا اورهان رو تبدیل کنه به برادرکش!این شخصیت در ابتدای داستان از جایی سقوط میکنه و تبدیل میشه به یه تیکه گوشت! گوشتی که نه می میره نه خوب میشه… در آخر هم به دست برادرش اورهان زنده به گور میشه!

آیدا تنها دختر خانواده یه جورایی نماد تمام دخترای اون دهه های ایرانه (البته الانم نمونه شون کم نیست!) دختری که حق نداره شاد و شنگول باشه، شیطونی کنه و خواسته ای داشته باشه، سرنوشتش اینه کنج مطبخ بشوره و بسابه و تنها دلخوشیش پیدا شدن خواستگاری باشه که بیاد و از برزخ خونه پدری نجاتش بده! خلاصه آیدا خانم ازدواج میکنه اونم برخلاف میل پدر!!  ولی متاسفانه به دلیل نامعلومی بعد از چند سال جلوی چشم پسرش خودسوزی میکنه!

اورهان میشه گفت شخصیت منفی داستان ، ته تغاری خانواده که سواد درست حسابی نداره و تمام انرژیش رو برای جلب توجه پدر کرده و در آخر میینه قراره تمام چیزیکه براش مهم بوده (حجره آجیل فروشی پدری) بطور مساوی بین اون و برادرش تقسیم بشه! واسه همین به برادرش مغز جوجه چلچله میخورونه تا دیوونه ش کنه!(گویا این کار از طلسم های قدیمی اجدادمونه!) و در نهایت میخواد کارش رو تموم کنه که خودش در اثر سرما و شاید کارما! می میره!

و اما شخصیت محبوب داستان آیدین، جوانی تحصیلکرده، شاعر، عاشق پیشه و دوست داشتنی که متاسفانه بخاطر سخت گیری های پدر مجبور به ترک خونه میشه، در خفا ازدواج میکنه، صاحب دختری میشه، همسرش رو به دلایل نامعلومی از دست میده و نهایتا همونطور که گفتم توسط برادرش دچار جنون میشه!

کل کتاب سیصد و پنجاه صفحه ای داستان محور این شخصیت ها (و چند شخصیت فرعی ) و این اتفاقات میگذره ولی قلم معروفی به حدی زیبا نگارشش کرده که اونو تبدیل به یکی از زیباترین و تاثیرگذارترین کتابهای کل عمرتون میکنه، کتابی که حتما دلتون میخواد خریداریش کنید و هرازگاهی باز یه نگاهی به سطورش بندازید…

 

راه های ارتباطی با نشر گنجور

ادرس: میدان انقلاب . ابتدای کارگر جنوبی . کوچه شهدای ژاندارمری. پلاک 127

تلفن تماس دفتر:02166491056

شماره تماس جهت مشاوره رایگان در زمینه چاپ کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، صفحه ارایی، طراحی جلد، ویراستاری، تایپ و ترجمه، تصویرگری و …

09120617283
09183775334
09901910208
09354752333

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *